Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

26-800, Białobrzegi

ul. Żeromskiego 84

tel/fax 48 613 30 78

poradniap-p@tlen.pl
Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Opiniowanie

Opiniowanie

Opinia o dziecku, wydana przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną zawiera diagnozę postawioną przez specjalistów: psychologa, pedagoga, logopedę. W opinii znajduje się opis mechanizmów wyjaśniających funkcjonowanie dziecka oraz wskazówki do pracy przeznaczone dla rodziców i nauczycieli. Opinia jest zawsze wydawana rodzicowi bądź pełnoletniemu uczniowi, który następnie dostarcza dokument do placówki. Szkoła ma obowiązek realizowania wszystkich zaleceń wydanych przez poradnię. Nauczyciele w oparciu o wskazania zawarte w opinii mogą np.: zapewnić uczniowi zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, logopedyczne, dostosować wymagania
z poszczególnych przedmiotów do możliwości ucznia, dlatego zachęcamy do przedstawienia opinii wydanej przez Poradnie w placówce oświatowej.

WYDAJEMY OPINIE W SPRAWACH:

          • - wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej,
  • - odroczenia obowiązku szkolnego,
  • - opinię o specyficznych trudnościach w uczeniu się (dysleksji),
  • - dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia,
  • - objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu,
  • - objęcia ucznia/wychowanka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole lub placówce,
  • - udzielenie zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki,
  • - objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej,
  • - innych, określonych w odrębnych przepisach.

 

Co mogą Państwo zrobić, aby uzyskać opinię?

Rodzic lub pełnoletni uczeń powinien zgłosić się do Poradni telefonicznie lub osobiście i umówić się na wizytę. Podczas wizyty, należy złożyć wniosek o wydanie opinii u osoby badającej dziecko. W razie potrzeby osoba badająca pomoże Państwu wypełnić wniosek.  Mogą Państwo dołączyć do wniosku posiadaną dokumentację, w szczególności opinię nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole lub placówce. Jeżeli w celu wydania opinii jest niezbędne przeprowadzenie badań lekarskich, na wniosek Poradni, należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie zawierające informacje niezbędne do wydania opinii. Specjaliści po zakończeniu procesu diagnozy wydają opinię w terminie nie dłuższym niż 30 dni,
a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w terminie nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku.  Jest ona przygotowana do odbioru w sekretariacie Poradni.

 

PROCEDURA

WYDANIA OPINII O SPECYFICZNYCH TRUDNOŚCIACH W UCZENIU SIĘ UCZNIOWI SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ

(na podst. Rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych)

 

Opinia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się może być wydana uczniowi szkoły ponadpodstawowej w następującym trybie:

1. Nauczyciel bądź specjalista pracujący z uczniem w szkole, po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów) albo rodzic bądź pełnoletni uczeń składa do dyrektora szkoły wniosek wraz z uzasadnieniem.

2. Dyrektor szkoły zasięga w tej sprawie opinii rady pedagogicznej.

3. Do wyżej wymienionych dokumentów rodzic zobowiązany jest dołączyć:

-        dokumentację medyczną (wyniki badania wzroku i słuchu) i ewentualnie inną posiadaną,

-        świadectwa szkolne z poziomu nauczania zintegrowanego, wyniki egzaminu ósmoklasisty,

-        opinię o funkcjonowaniu ucznia od nauczyciela języka polskiego lub/i matematyki,

-        materiały z pracy wyrównawczej/własnej ucznia,

-        kserokopię prac pisemnych z języka polskiego (dyktanda, wypracowania).

4. Wniosek wraz z uzasadnieniem, opinią rady pedagogicznej oraz wyżej wymienioną wymaganą dokumentacją składa się do sekretariatu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

5. Poradnia wyznacza terminy badania psychologicznego, pedagogicznego, w razie potrzeb logopedycznego, informując o tym rodziców/prawnych opiekunów albo pełnoletniego ucznia.

 WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE BADAŃ UCZNIA SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ W KIERUNKU SPECYFICZNYCH TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ